Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka

Hrad Krásna Hôrka je od 10. marca 2012 z dôvodu rekonštrukčných prác až do odvolania zatvorený.

Malebná gemerská oblasť v samotnom srdci Slovenska oplýva nevídanou kultúrno-historickou pamiatkou – hradom Krásna Hôrka. Osamotený, ale zato dobre viditeľný kopec nad obcou Krásnohorské Podhradie sa v 14. storočí stal miestom pre postavenie tohto hradu. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1333 a od tých čias až po dlhé stáročia vládol hrad Krásna Hôrka dolinám a mestečkám tejto oblasti.

História hradu sa spája najmä s rodom Bebekovcov. Tí ho získali na základe darovacej listiny Belu IV. V 16. storočí prešiel hrad Krásna Hôrka významnou prestavbou a modernizáciou.

Po Bebekovcoch sa stali pánmi na hrade Andrássyovci, ktorí hrad obohatili nielen, čo sa týka dejinných udalostí, ale i o architektonické skvosty v duchu neskororenesančných šľachtických sídel.

Hrad je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. Nachádza sa v ňom múzeum so vzácnym historickým nábytkom.

Prehliadka hradu začína v dolnom hrade, kde pozornosť púta predovšetkým pôvodná hradná kuchyňa so zaujímavým obrazom Božieho oka. Ďalej nasleduje prehliadka horného hradu a severozápadnej bašty, pokračuje sa v starých bebekovských objektoch a v gotickej veži, miestnostiach dokumentujúcich život grófky Františky a v prízemných častiach stredného hradu. Obsiahla prehliadka je zakončená v kaplnke, kde je vystavené telo Žofie Serédy.

Na hrad vedie 3 km dlhá cesta z Krásnohorského Podhradia. Absolvovať ju môžete autom, alebo peši. Okolie skutočne nádherné, a preto stojí za to spraviť si sem malý výlet.