Košickí Ukrajinci poďakovali Košičanom za pomoc a útočisko čistením mesta

Iniciatíva „Ďakujeme Slovensko“ pripravilo sériu podujatí ukrajinskej komunity, ktoré majú za cieľ odvďačiť sa Slovensku prostredníctvom dobrovoľníckej práce za prijatie a pomoc v čase núdze. Dobrovoľníci z Ukrajinci upratali aj s pomocou mesta a Správy mestskej zelene viaceré obľúbené lokality Košičanov.

V Košiciach sa v sobotu (10.februára) uskutočnila jedna zo série dobrovoľníckych aktivít, ktorými odídenci z vojnou zmietanej Ukrajiny ďakovali Slovákom za útočisko a v mnohých prípadoch aj za nový domov, ktorí im vytvorili. Vyše 40 ukrajinských dobrovoľníkov rôznych vekových kategórií, vrátane malých detí, ktorí už dva roky žijú v našom meste, sa v sobotu dopoludnia pustilo do čistenia mesta od odpadu. 

 „Slováci nás, cudzincov, prijali do svojich domovov. Pomohli nám a našim deťom prispôsobiť sa a začať život od nuly. Rozumeli našej bolesti a slzám. A robia to pre nás už takmer dva roky, pretože vojna na Ukrajine stále trvá. Veľmi vám ďakujeme za vaše veľké láskavé srdcia a starostlivosť…Ďakujeme Košice,“ uviedla zástupkyňa ukrajinskej komunity Inna Imas.  Podľa jej slov, po úteku do neznáma a hľadaní bezpečia pre svoje deti, už od samého začiatku cítili po príchode na Slovensko obrovskú podporu obyvateľov a predstaviteľov nášho mesta .

Sobotňajšiu dobrovoľnícku aktivitu podporilo aj Mesto Košice a jeho vedenie. Dobrovoľníkov  pozdravil v parku pri Poliklinike Sever na Komenského ulici primátor mesta Jaroslav Polaček. Správa mestskej zelene poskytla dobrovoľníkom potrebné náradie.

„Ako primátor mesta sa veľmi teším tomu, že ste jedna obrovská komunita, ktorá sa stala súčasťou nášho mesta, ktorá tu žije medzi nami. Takýmito krásnymi akciami ukazujete že viete pomáhať, a chcete tu žiť s nami. Je to z vašej strany jedno obrovské gesto. Neďakujte preto vy nám, lebo ja by som sa chcel poďakovať vám za to, že ste práve vy našou súčasťou,“ prihovoril sa dobrovoľníkom primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý).  

Dobrovoľníci za tri hodiny vyzbierali približne 40 vriec (240 kilogramov) odpadu na uliciach Kisdyho, Tolstého, Obrancov mieru, Námestí J. Mathého, na Aničke, Národnej triede, Ťahanovských riadkoch a na brehoch Hornádu.

Pridaj komentár